niedziela, 31 sierpnia 2014

"Psychologia dla bystrzaków" Adam Cash


 "Psychologia dla bystrzaków"
Adam CashAutor: Adam CashTytuł: ”Psychologia dla bystrzaków”

 

 

Wydawnictwo: Helion - SeptemIlość stron: 352

 

Jakie zawody chcieliście wykonywać w dzieciństwie? Ja marzyłam o wielkiej scenie, potem o teatrach, ekranach, karierze modelki, ale z wiekiem moje preferencje się zmieniały. W pewnym momencie zdecydowałam, że ciekawie byłoby siedzieć w fotelu naprzeciwko drugiej osoby, słuchając jej problemów i wspólnie starać się je rozwiązywać. Tak, przez długi czas pociągała mnie psychologia. Dalej nie zrezygnowałam z tego pomysłu do końca, ale raczej nie wiążę swojej przyszłości z kozetką. Mimo wszystko, fascynuje mnie ta dziedzina i kiedy tylko mam okazję, na własną rękę dokształcam się i dowiaduję więcej o wszystkim co z nią związane. Na szczęście ludzki mózg skrywa tak wiele tajemnic, że nie trzeba się martwić o nudę przez długi czas.

Psychologia to nauka, która interesowała mnie od zawsze. Dostrzegałam coś niesamowitego i tajemniczego w możliwości odkrycia sekretów pracy mózgu. W dobie informacji jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, ciągle odkładałam to na później, ale z pomocą przyszła mi książka ”Psychologia dla bystrzaków”, która w przystępny sposób prezentuje podstawy psychologii oraz przedstawia podstawowe zagadnienia i pojęcia, które trzeba znać. 

Czasem chcemy nauczyć się czegoś nowego i choć nie brak nam zapału i motywacji, po prostu nie wiemy jak. Myślałeś kiedyś o nowym języku obcym lub grze na pianinie? Z pewnością jest coś za co chcesz się zabrać, ale ciężko zrobić ten pierwszy krok. W takich przypadkach przydają się gotowe podręczniki czy pomoce, które naprowadzą nas na dobrą drogę, a przede wszystkim pokażą gdzie i jak zacząć. Tak właśnie skonstruowana jest cała seria Dla Bystrzaków, która w niemalże łopatologiczny sposób tłumaczy różne zagadnienia. 

Ciekawym dodatkiem do książki są materiały na stronie internetowej, niestety dostępne tylko w języku angielskim. Znajdziemy tam kilka mniej lub bardziej przydatnych opcji, m.in. niezwykle trudny test inteligencji i adekwatny test osobowości oraz kilka artykułów, dzięki którym poznamy symptomy uzależnienia od Internetu czy cechy charakteru psychopaty. Są to bardziej smaczki psychologiczne niż konkretne wiadomości, ale bardzo przyjemnie się je czyta.

Książka podzielona jest na sześć części: Wstęp do psychologii, gdzie omawiane są najbardziej podstawowe zagadnienia, poznajemy definicję psychologii oraz jej podstawowe rodzaje. To absolutnie niezbędne wiadomości podane w pigułce. Jak działa mózg i reszta ciała - cięższy do przebrnięcia, ale równie ważny dział opisujący mózg, jego funkcje, zmysły, generalnie skupiający się na medyczno-neurologicznym aspekcie psychologii. Myślenie czucie i działanie to nieco inne tematy, w których poznamy już pierwsze eksperymenty, dowiemy się nieco więcej o emocjach, dalej poznając podstawowe zasady tej nauki. Ty, ja i cała reszta to najdłuższy, a zarazem moim zdaniem najciekawszy dział z całej książki. Właśnie tutaj zagłębimy się w psychologię społeczną oraz psychopatologię czyli choroby psychiczne i patologie. Oprócz tego poznamy wiele teorii, eksperymentów, w końcu zrozumiemy o co chodzi z Freudem i kompleksem Edypa. Twoja nowa, lepsza osobowość przedstawia nam podstawy psychoanalizy oraz rodzaje i działanie testów psychologicznych. Dekalogi kończące tę pozycję to ogólne zasady sprzyjające zdrowiu psychicznemu oraz dodatek w postaci 10 filmów psychologicznych wartych obejrzenia - bardzo dobrze sporządzona lista.

Układ poszczególnych rozdziałów jest bardzo przejrzysty, dzięki czemu możemy skakać po kolejnych częściach książki, które wydają nam się interesujące, jednocześnie nie tracąc zbyt wiele informacji. Tekst uzupełniony jest licznymi tabelami, punktorami, osobnymi wstawkami, co niesamowicie pomaga w zrozumieniu i ułatwia czytanie. Dzięki pięciu ikonom: sprawdź na sobie, zapamiętaj, ostrzeżenie, wskazówka, uwaga techniczna, mamy szybki przegląd najważniejszych fragmentów i mniej gubimy się w kolejnych rozdziałach.

Niestety, nie można mieć wszystkiego. Ze względu na bardzo prosty język książka zawiera stosunkowo niewiele informacji, ponad absolutne postawy. Dostajemy też trochę niepotrzebnych komentarzy dr Casha, które chociaż umilają czytanie, nie wnoszą nic do lektury. Autor musiał pójść na kompromis pomiędzy łatwością odbioru, a ilością oraz jakością przekazywanych treści, więc na pewno ta pozycja nie wystarczy do zapoznania się z psychologią, ale jako początek i zachęta do dalszej nauki sprawdzi się świetnie.

"Psychologia dla bystrzaków" jest idealna dla osób ciekawych psychologii, nie wiedzących od czego zacząć. Książka dalej możliwość poznania podstaw wielu działów tej nauki, co pozwala wybrać ten interesujący nas najbardziej. Osoby, które miały wcześniej kontakt z innymi pozycjami na ten temat, raczej nie dowiedzą się wielu nowych rzeczy, choć humor, dodatki i lekkość z jaką czyta się ten tytuł sprawia, że jest odpowiedni dla każdego. Po lekturze warto sięgnąć po bardziej naukowe, specjalistyczne książki, - autor wymienia kilka tytułów w tekście - żeby dogłębniej poznać wybrane zagadnienia i kontynuować swoją przygodę z psychologią.

Ocena: 8/10

 

Za możliwość zapoznania się z podstawami psychologii dziękuję grupie wydawniczej Helion.6 komentarzy:

 1. Szczerze powiedziawszy ta seria "Dla bystrzaków" trochę mnie do siebie nie przekonuje, wydaje się być taka robiona... trochę nieprofesjonalnie :x Wolę chyba kupić sobie po prostu książkę do psychologii niż ten poradnik :)

  http://dzikie-anioly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardziej poradnik dla tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się czegoś o psychologii, ale podręczniki są zbyt męczące lub naukowe :)

   Usuń
 2. Widziałem tą książkę obok innych do psychologii, ale nie wziąłem, bo wydawała mi się nijaka, ale chyba jednak kupię, uwielbiam psychologię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda raczej jak książka dla dzieci, ale skoro ci się podobała to może ustawię ją w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Psychologia to ciekawa dziedzina, jednak nie wiem czy tak do końca dla mnie. Ja tam wolę fizykę i te sprawy... Polecę mamie - powinna jej się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tą serię. Można wiele wynieść z lektury ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...