niedziela, 18 maja 2014

"Coaching na Wyspach Szczęśliwych" Maciej Bennewicz


"Coaching na Wyspach Szczęśliwych" Maciej Bennewicz

 

Autor: Maciej Bennewicz

 

Tytuł:"Coaching na Wyspach Szczęśliwych"

 

Wydawnictwo: Helion


Ilość stron: 416


Ocena: 7/10

 

Kiedy zapytacie człowieka o to jaki chce w życiu być, z pewnością prędzej czy później powie "szczęśliwy". Wiele osób biernie czeka na osiągnięcie tego stanu, nie zdając sobie sprawy, że nic nie przychodzi samo, ale trzeba na to zapracować. Tutaj jednak zaczynają się problemy. Ale co ja mam robić, żeby być szczęśliwym człowiekiem? Z odpowiedzią przychodzi Maciej Bennewicz w jego książce "Coaching na Wyspach Szczęśliwych", kolejnej publikacji na temat tak często w dzisiejszych czasach poruszany. 

Maciej Bennewicz to menedżer, trener, a przede wszystkim coach. Oprócz tego dyrektor programowy Norman Benett Academy, organizacji kształcącej zawodowych trenerów i coachów. Prowadzi też aktywny kanał na youtubie z wieloma filmikami z podróży oraz bloga, gdzie można dowiedzieć się więcej o jego życiu, a także znaleźć listę wszystkich książek, jakie napisał.

"Oświecenie zaś to zrozumienie, że źródłem ludzkiego cierpienia są iluzje, czyli nasze myśli i przekonania."

Coaching to według Wikipedii interaktywny proces szkolenia, poprzez metody związane z psychologią, realizowaniem procesu decyzyjnego do zaspokajania potrzeb, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania, osiągnięcia celu. Coachowie pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. Coaching jest procesem, którego głównym celem jest wzmocnienie klienta oraz wspieranie go w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany w oparciu o własne odkrycia, wnioski i zasoby.

Książka ma na celu przedstawić podstawowe zasady coachingu w prostej i zrozumiałej nawet dla laików formie. Skupia się na wyciąganiu wniosków z historii opowiadanych przez różne osoby. Podzielona jest na dwie części: pierwsza mówi nam o rzeczach powstrzymujących nas od osiągnięcia stanu szczęścia, a druga doradza co powinniśmy robić, by się to udało. Każdy rozdział okraszony jest historią z podróży, odrobiną teorii i wiewiórkołanem - krótką historyjką, z której samodzielnie należy wyciągnąć wnioski. Pod koniec poszczególnych fragmentów znajdziemy też podsumowanie, porządkujące informacje szczegółowo opisane wcześniej. Znajdziemy tu mnóstwo sugestii do self-coachingu oraz pomocnych ćwiczeń. W każdym rozdziale poznajemy też kolejne części historii Wiktora - jednego z klientów, któremu stara się pomóc coach.

"Szczęściarz zawsze spada na cztery łapy - we śnie. Za dnia chodzi po ziemi z głową w chmurach."

Forma książki bardzo przypadła mi do gustu, bo czułam się jak uczestniczka rozmowy grupy sześciu cochów, słuchająca i na bieżąco wciągająca wnioski. Czytanie o tym jak dzielą się kolejnymi historiami i wymieniają pomysły, sugestie było bardzo naturalne, co często ciężko jest osiągnąć autorom poradników. Niekiedy zapominałam, że nie jest to zwykła powieść, którą czytamy tylko dla rozrywki. Osoby pojawiające się w tej pozycji bardzo się różnią, ale dzięki temu od każdej z nich możemy nauczyć się czegoś innego, pokazują tę samą rzecz z innych perspektyw. Udowadniają też, że na szczęście nie ma jednego słusznego przepisu, ale jest to długa i ciężka droga, którą każdy pokonuje inaczej. Niektórzy fizycznie, przemierzając kolejne kilometry i poznając inne kultury, inspirujących ludzi. Książka ta pokazuje, że z każdej, nawet pozornie typowej sytuacji można wyciągnąć ciekawe wnioski, jeśli tylko jesteśmy dobrymi obserwatorami.

Podsumowując, książkę polecam przede wszystkim osobom zainteresowanym tematem coachingu, które szukają podręcznika wprowadzającego w temat. Ci z obszerniejszą wiedzą mogą być lekko zawiedzeni, ale z pewnością wyniosą z lektury coś pożytecznego, wartego wcielenia w życie. Trzeba bowiem pamiętać, że samo przeczytanie książki nie zmieni nas. Musimy samodzielnie starać się postępować według przedstawionych w niej zasad, co bez silnej woli i samodyscypliny może być trudne. Myślę jednak, że z pomocą tej pozycji, łatwiej będzie zacząć drogę do odnalezienia własnego szczęścia. Odpowiadając na pytania zadane w książce, dowiedziałam się dużo o sobie i o tym co pomoże mi w byciu lepszą osobą. Niesamowity klimat i dużo cennych rad z pewnością usatysfakcjonują czytelnika i co najważniejsze, są swego rodzaju przewodnikami, bez których samodzielny rozwój jest znacznie trudniejszy. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję portalowi Sztukater i wydawnictwu Helion.

7 komentarzy:

 1. Lubię poszerzać swoje horyzonty, uczyć się nowych rzeczy. Może i książka nie jest utrzymana w moich klimatach, ale mimo wszystko z przyjemnością sięgnę ;)

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. jakoś mnie nie ciągnie, choć moze powinnam sama się przekonac, może kiedyś na arzie chce wrócić do mojej ulubionej fantastyki, ale recenzja fajnie napisana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba to nie w moim stylu :]

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki, które uczą zwykłego szaraczka jak być kimś lepszym, jednak na ogół są one napisane dosyć szytwnym i dosyć nudnym językiem. Coachingiem wcześniej się specjalnie nie interesowałam, ale szczerze muszę Ci przyznać, że poczułam jakąś chęć rozwinięcia tego tematu. Najpierw poszukam czegoś w sieci, a potem być może sięgnę po literaturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj sztywnego języka nie spotkasz :) Będzie trochę lania wody i pogaduch, ale na pewno nie definicje.

   Usuń
 5. Coachingiem do tej pory się nie interesowałam, ale Twoja recenzja niezmiernie mnie zachęciła do tej pozycji...

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesująca pozycja, temat coachingu również wydaje mi się ciekawy. Na pewno w najbliższym czasie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...