sobota, 22 marca 2014

"W co grają matki i córki" Katarzyna Korpolewska i Magdalena Kuydowicz"W co grają matki i córki"
Katarzyna Korpolewska i Magdalena Kuydowicz


Autor: Katarzyna Korpolewska i Magdalena KuydowiczTytuł: W co grają matki i córkiWydawnictwo: Zysk i s-kaIlość stron: 198Ocena: 7/10


Kochasz swoją Mamę? Takie pytanie zadaje się nam już od dzieciństwa i nikt nie oczekuje odpowiedzi innej niż twierdząca. Oczywistym wydaje się fakt, że maluszek uśmiechnie się szeroko, pięciolatek gorliwie zapewni nas o swojej miłości i przytuli się, a zmęczony nastolatek, co najwyżej skwituje to pobłażliwym spojrzeniem pod tytułem: nie-mam-już-pięciu-lat-babciu. Dlaczego jednak zamiast naprawdę szukać odpowiedzi, zadowalamy się nic nieznaczącymi, niemal odruchowymi reakcjami? Czemu nie zastanowimy się nad tym, jakie czynniki wpływają na rodzinne więzi, a szczególnie te w relacji matka-córka? Takie pytania prawdopodobnie postawiły sobie Katarzyna Korpolewska i Magdalena Kuydowicz przed napisaniem tej książki. 


Katarzyna Korpolewska jest psychologiem, doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, właścicielką firmy konsultingowej, wykładowcą wyższych uczelni.
Urodziła się w Gdańsku, ale większość życia spędziła w Warszawie. Matka córki, również psychologa.
Jako córka i matka jednocześnie, daje nam pogląd z dwóch stron barykady. 

Magdalena Kuydowicz jest dziennikarką telewizyjną, od kilku lat pracuje w TVN Style. Publikuje także w prasie i sieci. Napisanie kolejnej książki o relacjach w rodzinie było jej marzeniem.
Ma garstkę sprawdzonych przyjaciół i przygarniętą ze schroniska suczkę Sonię, na której zaufanie stara się zasłużyć. 

Czy tytuł książki oznacza, że ojcowie nie muszą poprawiać swoich relacji lub interesować się córką? Nie, ale jest to zwykle sytuacja mniej skomplikowana i nie wymaga tak wiele wyjaśnień. Ojcowie często są pomijani w wychowywaniu dziecka i traktowani jako drugoplanowi aktorzy, którzy przez przypadek znaleźli się w tym samym miejscu co córka, a ich wiedza o życiu dziewczyny kończy się na jej wieku. Błąd. Błąd, który jest często popełniany i urósł do rangi poważnego problemu. Ojcowie powinni chcieć angażować się w życie dziecka, ale nie o tym będziemy dzisiaj mówić.

"To jest sacrum. Jeśli ktoś opowiada o swoich problemach z matką, z reguły uznawany jest po prostu za krnąbrne, niewdzięczne dziecko."

Relacje matek i córek to jedne z najcudowniejszych, a zarazem najtrudniejszych do opisania. Nie zawsze jednak bywa bajkowo. To właśnie na tych nieidealnych, często toksycznych relacjach, skupiają się autorki. Opisują różne typy zachowań obu stron konfliktu i sposoby na radzenie sobie z nimi. Zadziwiające jak łatwo można odnaleźć przykłady zilustrowane przez psycholożkę w prawdziwym życiu, niekoniecznie we własnym domu.

Jest to książka króciutka i w miarę łatwa w odbiorze. Czytając ją ma się wrażenie, że uczestniczymy w rozmowie dwóch inteligentnych kobiet, które dzielą się ze sobą luźnymi przemyśleniami o matkach i córkach. Pytania dziennikarki pozwalają rozmowie płynąć. Dowiemy się tu czegoś o niekonwencjonalnych metodach terapii, jak postępować z matką alkoholiczką oraz dlaczego przyjaźń matki z córką praktycznie nie ma prawa bytu. Miłe rodzinne święta czy udane wspólne wakacje nie są wcale niedoścignioną antyutopią, ale sytuacją możliwą do wypracowania.

"Zazwyczaj matka i córka mają inne plany i oczekiwania, a pogodzenie ich bywa trudne. Warto jednak o nie powalczyć."

Uważam, że wiedza zebrana w tej książce to raczej podstawy, które większość ludzi potrafi naturalnie zastosować, a osoby interesujące się psychologią powinny znać na pamięć. Zawsze jednak dobrze zobaczyć to, co w teorii wiemy, na papierze i spojrzeć na wszystko z dystansu. Nie oczekujcie jednak pozycji, która całkowicie zmieni wasz światopogląd i rozwiąże wszelkie problemy. Ze względu na małą objętość nie traktowałabym jej jako poradnik, ale wsparcie kiedy czujesz się zmęczona sytuacją w domu. Jako całość, odebrałam tę książkę pozytywnie, choć równie dobrze mogłaby być dłuższą audycją radiową - treściwą, pełną rad.

źródło: http://www.hungryforchange.tv/

Polecam tę książkę, przede wszystkim - nie będzie to zaskoczeniem - tytułowym matkom i córkom, które chcą się dowiedzieć jak mogą poprawić swoje relacje. Jeśli czujesz się zagubiona i niezrozumiana, podrzuć drugiej osobie tę książkę, a potem wspólnie porozmawiajcie. Zdecydowanie nie jest to jednak pozycja obowiązkowa. 

Chcesz wiedzieć w co grają matki i córki i jak możesz doprowadzić do sytuacji win-win? Tego dowiesz się z tej pozycji, która stanowi swego rodzaju instrukcję obsługi do relacji rodzinnych. Manipulatorskie zachowania można porównać do swego rodzaju gry, w której zmuszone jesteśmy brać udział, więc lepiej dobrze znać zasady. Nie wystarczy jednak zapoznać się z tym tytułem, ale podążając za radami obu kobiet, wysnuć odpowiednie wnioski i wprowadzić w życie zasady, które zmienią Wasze relacje na nietoksyczne, ale korzystne i przyjemne. 

Za egzemplarz recenzecki dziękuję portalowi Sztukater i wydawnictwu Zysk i S-ka

2 komentarze:

  1. Ciekawa książka, ale zdecydowanie nie dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydałaby mi się. Pełnię stanowisko córki w tej sprawie. :)

    shelf-of-books.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...