piątek, 14 marca 2014

Play - Javier RuescasPlay - Javier Ruescas

Autor: Javier Ruescas
Tytuł: Play
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 464
Ocena: 7/10

Zanim zaczniesz czytać tę recenzję kliknij tu. Lub od razu tu.

Kto z nas nie marzył o wielkim sukcesie jako gwiazda estrady? Pamiętacie czasy, kiedy szczotka imitowała mikrofon, a publiczność złożona z rodziny była niczym miliony widzów? Dla kogo z was te dziecięce marzenia nie pozostały w strefie nieosiągalnych, odłożonych na półkę "kiedy-byłem-jeszcze-naiwny", ale urzeczywistniły się? 

Autor, Javier Ruescas, aktywnie prowadzi kanał na youtubie, gdzie oprócz mówi o swoich książkach, a osoby znający hiszpański mogą dowiedzieć się 'Jak czytać i publikować'. Ostrzegam, mówi naprawdę szybko! Recenzuje też książki, nagrywa popularne tag, vloguje o swoich podróżach. Jednym słowem, wykorzystuje siłę Internetu, jak m.in. polska autorka - IzaKorsaj. Co ciekawe, na jego kanale można znaleźć  też covery piosenek. Play nie jest jak widać zupełną fikcją, ale  - o ile się nie mylę - Javierowi nie udało się zrobić takiej kariery jak duetowi braci Serafin.


Poznajcie Aarona - wrażliwego i niesamowicie uzdolnionego, młodego chłopaka, któremu ciężko jest uwierzyć w swoje możliwości. Ma introwertyczne usposobienie, a swoim bogatym światem wewnętrznym nie chce się dzielić z innymi. Jest typem spokojnego domatora, któremu nie w głowie imprezy i spontaniczne podróże. Tworzy muzykę z pasji, nie jest zainteresowany tłumem nastolatek, goniącym go ruchliwymi uliczkami Nowego Jorku. W przeciwieństwie do Leo, któremu wizja gorących dziewczyn, całujących plakat z jego zdjęciem, wydaje się spełnieniem marzeń. Jest urodzoną gwiazdą, a występy na scenie i tłumy ludzi, wyzwalają w nim nieskończone pokłady energii, pozostawiając ochotę na więcej.  Jak ta para ma dogadać się i dla wspólnego dobra, pokazać światu ich talent? Tego dowiecie się już z książki.

Uważam, że Play to miła i przyjemna opowieść, która idealnie nadawałaby się na scenariusz do familijnego, disneyowskiego filmu dla młodzieży. Czy to źle? Moim zdaniem nie, ale zależy czego szukacie w książce. Fabuła jest prosta, przewidywalna do bólu, ale przy tym pozwala cieszyć się lekturą. Podchodząc do tego tytułu należy mieć świadomość, że nie jest to arcydzieło z milionem metafor, ale prosta, podnosząca na duchu historia sukcesu dwóch braci, którzy pokonując przeciwności losu, starali się pozostać sobą.


Pomimo tego, że bohaterowie są pełnoletni, zdarza im się zachowywać bardzo dziecinnie i naiwnie. Szczególnie Leo, ale taki obawiam się jego urok. Te drobne grzeszki można braciom wybaczyć, są one bowiem integralną częścią dojrzewania, a poza tym - nikt nie jest idealny. W książce przewija się też wiele innych postaci, które odgrywają mniejszą lub większą rolę w powieści.
Autor wykorzystał teksty piosenek jego ulubionych zespołów, by dodać smaku powieści i mocno wpłynęło to na mój odbiór książki. Wybierał momenty, które idealnie pasowały do przeżyć chłopaków, co upewniło nas tylko w przekonaniu, że muzyka jest rozwiązaniem na wszystko i zawsze znajdziemy piosenkę pasującą do naszego nastroju. Cała playlista jest do odsłuchaniatu. Ciekawe jak wyglądałaby playlista do mojego życia?
Play polecam osobom zmęczonym skomplikowanymi, bardzo angażującymi powieściami, które chętnie miło spędzą wieczór lub dwa, obserwując przygodę dwóch braci, którzy podjęli ryzyko i rzucili się w wielki świat. Potrzebujecie motywacji do wykonania tego trudnego kroku? Weźcie przykład z Araona i Leo, sympatycznego rodzeństwa, które może być przykładem odwagi i brania życia za rogi, załóżcie słuchawki na uszy, odcinając się od negatywnych wpływów  i podbijajcie świat!

PS Książkę i słuchawki wygrałam w konkursie, moją pracę o miłości można przeczytać tu.

7 komentarzy:

 1. Jeszcze się nad nią zastanowię :)

  weronine-library.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam przekonana do tej książki i nadal mam mieszane uczucia... A utwór wstawiony na początku znam i lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś póki co nie mam ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właściwie jestem jej ciekawa, ale z drugiej strony trochę się jej obawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet interesuje mnie ta książka. I fakt, że została napisana przez faceta też jakoś bardziej mnie przekonuje, że nie będzie to to taki romans jedynie dla dziewczyn :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...