niedziela, 31 marca 2013

"Nevermore. Kruk" Kelly CreaghAutor:  Kelly Creagh
Tytuł:  "Nevermore. Kruk"  
Wydawnictwo: Jaguar
Ocena: 6/10

Kelly Creagh to młoda miłośniczka twórczości Edgara Allana Poego, dobrej kawy, starożytnej sztuki i tańca brzucha. Oprócz pisarstwa jest również profesjonalną tancerką i instruktorką. Jej debiutancka powieść "Nevermore" spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami czytelników. Kelly mieszka wraz ze swoją szaloną terrierką Annabel w Lousiveille  w Kentucky, gdzie pracuje nad drugim tomem powieści o Varenie i Isobel.

Jako fanka specyficznego klimatu, który udaje się utworzyć tylko Poemu, pełna wątpliwości sięgnęłam po tę pozycję. Czy młodej autorce uda się nawiązać do twórczości mistrza ciemności tak, by nie przesadzić?

sobota, 30 marca 2013

"Rok 1984" George Orwell


Autor: George Orwell
Tytuł: Rok 1984
Wydawnictwo: PIW
Ocena: 10/10

Orwell kojarzy się m.in. z "Folwarkiem zwierzęcym", ale przede wszystkim jednak
"Rokiem 1984". To klasyk wśród powieści antyutopijnych. To ojciec tego nurtu, a rodziców warto szanować, więc z zapałem i lekkim niepokojem zabrałam się do czytania.

"WIELKI BRAT PATRZY"

Satyra polityczna, relacjonująca historię Winstona Smitha i jego rozpaczliwego buntu przeciwko wszechpotężnej machinie państwowej - buntu w imię prawdy oraz wolności jednostki, z góry skazanego na niepowodzenie w zdehumanizowanym świcie zbudowanym na strachu i nienawiści, pogardzie i przemocy. Futurystyczna wizja Orwella niesie ponadczasowe oskarżenie totalitaryzmu, a zarazem ostrzeżenie przed mechanizmami władzy - zwłaszcza władzy nadużywanej - i przed próbami tworzenia nowej natury człowieka opartej na "dwójmyśleniu".

piątek, 29 marca 2013

"Czerwona Azalia" Anchee Min


Autor: Anchee Min
Tytuł:  "Czerwona Azalia"
Wydawnictwo:  Prima
Ocena: 7/10

Anchee Min urodziła się w Szanghaju w 1857 roku, w okresie Rewolucji Kulturalnej. Jako uczennica szkoły podstawowej wstąpiła do Hungwejpinów. Była członkiem Szkolnego Komitetu Rewolucyjnego. Gdy ukończyła 17 lat partia skierowała ją do ciężkiej pracy na komunalnej farmie. Wybrana do roli Czerwonej Azalii, rewolucjonistki, byłej kochanki Mao Zedonga, trafiła do studia filmowego w Szanghaju, gdzie grała w filmach propagandowych. Po śmierci Mao w 1976 r. i procesie tzw. Bandy Czworga, Min popadła w niełaskę. W 1984 r. opuściła Chiny i wyjechała do USA.

"Czerwona Azalia" to nie tylko tytuł autobiografii, ale także rola w jaką wcielała się główna bohaterka. Kiedy jej marzenia zaczynają się spełniać, ryzykuje wszystko przez własne opinie. Kilka niepoprawnych politycznie słów pcha Anchee na różne ścieżki życia, które nie należą do najprostszych.

poniedziałek, 25 marca 2013

"Pretty Little Liars" Sara Shepard

Autor: Sara Shepard
Tytuł:
 Pretty Little Liars. Kłamczuchy
Wydawnictwo:
Otwarte
Ocena:
8/10

Sara Shepard jako nastolatka chciała być gwiazdą oper mydlanych, projektantką klocków Lego lub genetykiem. Inspiracją bestsellerowych powieści z serii Pretty Little Liars oraz The Lying Game stały się jej wspomnienia z czasów szkolnych.

Nie wnikam w to do jakich szkół chodziła autorka, ale coś co rzuciło mi się w oczy to powierzchowność głównych bohaterek. Naprawdę spotykała tylko takie osoby na swojej drodze? Nie uważam, że były płytkie, natomiast akcentowanie marki każdego elementu stroju i dodatków irytowało. Ciężko zastąpić słowo "Vansy" po prostu "butami"? Przechodząc do rzeczy.

„Nigdy nie ufaj pięknej dziewczynie z brzydkim sekretem.”

piątek, 15 marca 2013

"Gwiazd naszych wina" John Green

Autor: John Green
Tytuł: „Gwiazd naszych wina” 
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ocena: 10/10!


John Green to bestsellerowy amerykański autor. Jego nazwisko kojarzy się z debiutem „Szukając Alaski” czy „Papierowymi miastami”. Jednak „Gwiazd naszych wina” to jedna z najsłynniejszych powieści tego pisarza. Zdobył za nią wiele nagród, m.in.: Printz Medal, Printz Honor, i Edgar Award. O powieści było głośno długo przed jej polską premierą. Została okrzyknięta książką roku przez wielu mniej i bardziej liczących się na rynku recenzentów. Moją sympatię zdobył jego pierwszą wydaną w Polsce książką i na pewno nie będzie to moje ostatnie spotkanie z panem Greenem.

„Pod koniec zimy siedemnastego roku mojego życia mama stwierdziła, że wpadłam w depresję. Zapewne doszła do tego wniosku, bo rzadko wychodziłam z domu, spędzałam długie godziny w łóżku, ciągle czytałam tę samą książkę, mało co jadłam i całkiem sporo wolnego czasu, którego miałam w nadmiarze, poświęcałam na rozmyślania o śmierci.”

wtorek, 12 marca 2013

"Ciepłe ciała" Isaac Marion

Autor: Isaac Marion
Tytuł: Ciepłe ciała
Wydawnictwo: Replika
Ocena: 7/10

Isaac Marion urodził się w 1981 roku na północnym zachodzie stanu Waszyngton, gdzie mieszka do dziś. Wykonywał różne zawody - przywoził łóżka pacjentom hospicjów, pracował z dziećmi w rodzinach zastępczych. To bezdzietny kawaler, który nie chodził do college'u i nie został uhonorowany  żadnymi nagrodami.

"Ciepłe ciała" to jego debiut, o którym pozytywnie wypowiedzieli się m.in. Stephenie Meyer, Audrey Niffenegger, Josh Bazell czy Simon Pegg. Został również przeniesiony na ekran kinowy.

Tytuł "Ciepłe ciała" może nie być jednoznaczny. Jest to książka z kategorii YA, opowiadająca o zmobie, który ma uczucia. Przedstawia wizję postapokaliptycznego świata, opanowanego przez zombie. Nie wiadomo dokładnie co było przyczyną zniszczenia, ale wiadomo, że stworów jest coraz więcej i więcej, wprost proporcjonalnie do ludzi. Zamieszkują one opuszczone lotnisko, żywią się ludzkimi mózgami, polują na Żywych, którzy ukrywają się w mieście.

sobota, 2 marca 2013

"Chata wuja Toma" Harriet Elisabeth Stowe

Autor:  Harriet Elisabeth Stowe
Tytłuł: Chata wuja Toma
Wydawnictwo: Siedmioróg

Ocena: 8/10

Harriet Elisabeth Stowe to amerykańska pisarka i działaczka społeczna, córka pastora. Brała udział w akcji ukrywania zbiegłych niewolników i przerzucania ich na Północ, walczyła również o prawa wyborcze dla kobiet. Pracowała jako nauczycielka oraz zamieszczała w lokalnej prasie opowiadania i szkice Napisała kilka prac, głównie historycznych i obyczajowych, a na język polski zostały przetłumaczone dwie. Najsłynniejsza - sentymentalna "Chata wuja Toma" opisuje murzyńskich niewolników zamieszkujących amerykańskie Południe.

Tytułowy bohater Tom to szlachetny niewolnik, chrześcijanin. Mężczyzna honoru, który nawet w najcięższych sytuacjach zachowuje niezłamaną wiarą w Boga i szuka podpory w Biblii. Zostaje sprzedany i trafia do Saint Clarów, którzy dość dobrze traktują swoich służących. Mają godne warunki życia, nie są bici. Wywołuje on wpływ na innych ludzi. Nie tylko towarzyszy niedoli, ale także panów, którzy widząc zachowanie Toma, są w stanie uwierzyć, że można znaleźć dobro w czarnym człowieku. Ewa, chorowita córka właściciela, znalazła w słudze lojalnego przyjaciela. Po dramatycznych wydarzeniach jej ojciec, dotąd z obojętny i lekko sceptycznie podchodzący do religii, za sprawą Toma - żywego przykładu wiary, nawrócił się, uwierzył w Boga i zwraca mu wolność. Tak jak w prawdziwym życiu, nie wszystko jednak kończy się happy endem.

piątek, 1 marca 2013

Carlos Ruiz Zafón "Cień Wiatru"


Autor:  Carlos Ruiz Zafón
Tytuł: Cień wiatru
Wydawnictwo: Muza
Ocena: 8/10

Carlos Ruiz Zafón to jeden z najbardziej znanych hiszpańskich pisarzy współczesnych. Światowy rozgłos przyniosła mu książka "Cień Wiatru", przetłumaczona na 20 języków z milionem sprzedanych egzemplarzy tylko w kraju autora. Jest miłośnikiem powieści dziewiętnastowiecznej, a za swych mistrzów uznaje Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i Dickensa. Porównywany do Umberto Eco czy Arturo Perez-Reverta. Czytałam już inne powieści Zafona - "Pałac Północy" i "Marina" jednak ta książka to coś zupełnie innego niż jego poprzednie dzieła.

„Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to co, już masz w sobie.”

Pierwsza część cyklu "Cmentarz zapomnianych książek" przedstawia nam historię miejsca ukrytego w średniowiecznej części Barcelony, zwanego Cmentarzem Książek. Księgarz przedstawia swojemu młodemu synowi to miejsce, rozbudzając w nim miłość do czytania, a także obsesję na punkcie Juliana Caraxa. To autor "Cienia wiatru", powieści wybranej przez Daniela, którą teraz się opiekuje. Zauroczony powieścią chłopiec stara się odnaleźć inne pozycje, które wyszły spod pióra nieznanego pisarza. Jest to praktycznie niemożliwe, gdyż osoba przedstawiająca się jako - diabeł z powieści, stara się za wszelką cenę zniszczyć każdy egzemplarz książki. Chcąc poznać sekret autora, dorosły już miłośnik prozy Juliana, wyrusza w niebezpieczną podróż, będącą jednocześnie przygodą życia.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...