niedziela, 30 czerwca 2013

"Feral" Kate WildAutor: Kate Wild 
Tytuł: Feral
Wydawnictwo: Amber
Ocena: 6/10 
Kate Wild jest autorką scenariuszy i dwóch wypełnionych akcją i przygodą powieści dla młodzieży wydanych w kilku krajach. Zawsze fascynowały ją sztuki walki... i niewytłumaczalne, fantastyczne strony życia. Dała temu wyraz w swojej najnowszej powieści Feral. Nie wiem czy mogę się zgodzić z ostatnim zdaniem, ale...

Na świecie powstały małe instytucje, w miastach takich jak Berlin, Paryż, Londyn, Nowy York czy Pekin. Te miejsca są chronione przed ludźmi przez harfy - urządzenia, które za pomocą dźwięku kontrolują widoczność rzeczywistości. Zakon Nowej Atlantydy zwerbował najlepszych astronautów, informatyków, psychologów, fizyków i noblistów, by stworzyć armię gotową przejąć władze nad światem.


Jednym z narzędzi, jakie używają do osiągnięcia celu jest program Chimera - kopiując psychikę, siłę i reakcję wilka oraz przełożyć to na swoich idealnych żołnierzy. Kadeci w każdej chwili narażeni są na Odrodzenie, czyli bezbolesne czyszczenie mózgu, wspomnień, gdy zaczynają sprzeciwiać się zasadom.

Tytułowa bohaterka, Feral, to szesnastolatka żyjąca w Nowej Atlantydzie. Jest bezwzględna, ale intrygująca. W oczach innych uchodzi na freak'a, indywidualistkę chodzącą własnymi ścieżkami. Pierwsze wrażenie jakie odnosimy obserwując jej czyny - maszynka do zabijania, ale nie jest idealnym produktem tego antyutopijnego świata. Przeszła wiele bolesnych operacji. Zamieniony system odpornościowy, wytrzymałość, sprawne mięśnie, pozwalające rozpędzić się do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę i przebiec ich sto. Wyposażona w specjalne endorfiny, połączone z adrenaliną. tworzą coś w rodzaju szóstego zmysłu, pod postacią wilczego rozumu. Co najważniejsze - czyste myśli, zero uczuć, zero wyrzutów sumienia, czyli zero wątpliwości. Co w takim razie nie jest perfekcyjne? Nie stosuje się do zasad, czym doprowadza mistrzów do szału. Mimo wszystko jest wrażliwa, zdolna do miłości, której łaknie.

Czy jej pragnienia mogą się spełnić, kiedy spotyka na swojej drodze Crowa? To niepoważny włamywacz i złodziej.  Nie wierzy w opowieści o Nowej Atlantydzie i nie odczuwa strachu przed Feral, co wydaje się być nierozsądne i zupełnie nowe dla dziewczyny. Słysząc dowcipy o sobie, początkowo czuje się zagubiona i nie wie co myśleć, ale z czasem przywyka do towarzystwa żartobliwego chłopaka.

Jest to krótka powieść, gdzie pomysł nie został do końca dobrze wykorzystany. Język i stylistyka nie przypadły mi do gustu. Postaci można by było wykreować dokładniej, lepiej. Wątek miłosny był totalnie niedopracowany. Dużym plusem była natomiast szybko rozwijająca się akcja. To niest
ety, nie wystarczająco, by ocenić ten tytuł jako dobry. Widzę jednak wiele potencjału w autorce, nie mam zamiaru jednak sięgać po kontynuację powieści jeśli takowa się ukaże. Książkę czytało się mimo wszystko bardzo szybko i w takim samym tempie o niej zapominało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...