sobota, 2 marca 2013

"Chata wuja Toma" Harriet Elisabeth Stowe

Autor:  Harriet Elisabeth Stowe
Tytłuł: Chata wuja Toma
Wydawnictwo: Siedmioróg

Ocena: 8/10

Harriet Elisabeth Stowe to amerykańska pisarka i działaczka społeczna, córka pastora. Brała udział w akcji ukrywania zbiegłych niewolników i przerzucania ich na Północ, walczyła również o prawa wyborcze dla kobiet. Pracowała jako nauczycielka oraz zamieszczała w lokalnej prasie opowiadania i szkice Napisała kilka prac, głównie historycznych i obyczajowych, a na język polski zostały przetłumaczone dwie. Najsłynniejsza - sentymentalna "Chata wuja Toma" opisuje murzyńskich niewolników zamieszkujących amerykańskie Południe.

Tytułowy bohater Tom to szlachetny niewolnik, chrześcijanin. Mężczyzna honoru, który nawet w najcięższych sytuacjach zachowuje niezłamaną wiarą w Boga i szuka podpory w Biblii. Zostaje sprzedany i trafia do Saint Clarów, którzy dość dobrze traktują swoich służących. Mają godne warunki życia, nie są bici. Wywołuje on wpływ na innych ludzi. Nie tylko towarzyszy niedoli, ale także panów, którzy widząc zachowanie Toma, są w stanie uwierzyć, że można znaleźć dobro w czarnym człowieku. Ewa, chorowita córka właściciela, znalazła w słudze lojalnego przyjaciela. Po dramatycznych wydarzeniach jej ojciec, dotąd z obojętny i lekko sceptycznie podchodzący do religii, za sprawą Toma - żywego przykładu wiary, nawrócił się, uwierzył w Boga i zwraca mu wolność. Tak jak w prawdziwym życiu, nie wszystko jednak kończy się happy endem.


Postacie były niestety w większości czarne i białe - nie chodzi tu bynajmniej o kolor skóry - ale o to właśnie chodziło. Poznajemy złych i dobrych Murzynów oraz złych i dobrych Amerykanów. Autorka pokazuje, że rasa nie ma wpływu na zachowanie człowieka, a tym co się liczy jest charakter, nad którym da się pracować. Obserwujemy to poprzez przemianę różnych bohaterów, w których dobro obudziło dobro.

Książka została wydana w okresie wprowadzenie do Konstytucji poprawki o zniesieniu niewolnictwa, co dodaje jej autentyczności. Niestety, w tamtych czasach osoby czarne miały nikłą, bliską zeru, szansę, by być uważanym za równych białym. Choć wszyscy wiedzą, że kiedyś istniał handel ludźmi, poniżanie ich ze względu na pochodzenie to zobaczenie tego ponownie, z kilku perspektyw, nadaje tym wydarzeniom bardziej emocjonalny wydźwięk, który łatwo możemy sobie wyobrazić.

To piękna, wartościowa i mądra historia, poruszająca tematykę niewolnictwa. Uważam, że powinna znaleźć się w kanonie lektur, gdyż wciąż jest niedoceniana.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka e-pik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...