wtorek, 22 stycznia 2013

"Zapałka na zakręcie" Krystyna SiesickaTytuł: Zapałka na zakręcie
Autor: Krystyna Siesicka
Wydawnictwo: Akapit Press
Ocena: 6/10

„Zapałka na zakręcie” to powieść obyczajowa opowiadająca o wkraczającej w dorosłość Magdalenie, zwanej częściej Madą. Na wakacje wyjeżdża do znanego jej z poprzednich lat miejsca, gdzie podczas wolnych, letnich miesięcy spotyka się z dawnymi znajomymi. Tym razem poznaje tam jednak kogoś nowego – Marcina. Różni się on od większości znanych jej chłopców. Jest nieco zamknięty w sobie, spokojny, cichy. Wydaje się obojętny na świat dookoła i uważający się za lepszego od innych. Widać, że skrywa jakiś sekret i nie ma zamiaru dużo o sobie opowiadać.

„Potem i tak mijaliśmy się co dzień, chociaż pozornie szliśmy obok siebie. Czy to w ogóle była miłość? Chyba tak. Chyba w żadnym innym uczuciu ludzie nie mijają się tak często jak w tym.”


Kiedy młodzi poznają się bliżej, od razu powstaje między nimi nić porozumienia. Oboje wiedzą jak zachowywać się w towarzystwie drugiej osoby. Mada doskonale zdaje sobie sprawę, że Marcin nie chce rozmawiać o przeszłości i przyczynach swojego odbiegającego od normy zachowania. Dziewczyna zaakceptowała to i nie wywiera presji na chłopaku. Jest zdecydowana poczekać, aż będzie on gotowy i sam skieruje rozmowę na te tory.
Jednak jak długo można czekać? Na miłość podobno całe życie. Mada przeżywa swoje pierwsze rozterki i nie wie jak powinna zachowywać się w towarzystwie chłopaka. Napotyka różne dylematy, czasem popełnia błędy, z których jednak stara się wyciągnąć wnioski.

Nie przypadł mi do gustu styl pisania autorki – wydaje mi się podobny do książek tj. „Ten Obcy”, ale mimo tego uważam tę książkę za wartościową. Z pewnością odpowiedziała ona na pytania wielu młodych kobiet dotyczących miłości, których być może nie miały komu zadać. Sczególnie w czasach bez Internetu i innych, tak popularnych teraz mediów Krystyna Siesicka przekazuje wiele pomocnych rad, ukrytych w tej powieści. Sama fabuła jest dość ciekawa i potrafi wciągnąć. Książkę czyta się niesamowicie szybko, nie tylko dlatego, że jest krótka, ale po prostu dobrze napisana. Polecam wszystkim nastolatkom lubiącym powieści obyczajowe. 

Krystyna Siesicka to jedna z najpopularniejszych autorek powieści obyczajowych dla młodzieży w latach 80. Moja mama zaczytywała się w jej książkach w czasach swojej młodości i poleciła mi zapoznanie się z twórczością tej pani. Podejrzewam, że książki te były popularniejsze w dawnych latach, ale pomimo tego dalej są dość aktualne. Oczywiście, wiele zachowań wydaje się dziwaczne. Czasy się zmieniają, lecz wartości moralne tego tytułu pozostają takie same. Możemy również poznać zwyczaje polskich nastolatków te kilkadziesiąt lat temu i porównać zmiany jakie zaszły przez ten czas. Jest to również pewnego rodzaju most między pokoleniami. Po lekturze podzielmy się naszymi spostrzeżeniami. Zobaczmy jak różne mogą być punkty widzenia, patrząc przez pryzmat pokoleń.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka e-pik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...