czwartek, 31 stycznia 2013

„Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie


Tytuł: „Morderstwo w Orient Expressie”
Autor: Agatha Christie  
Wydawnictwo: Hachette
Ocena: 7/10

Agatha Christie to jedna z najbardziej znanych pisarek na świecie. Zwana, nie bez powodu, królową kryminałów, w każdej książce ukazuje to co w tym gatunku najlepsze. „Morderstwo w Orient Expressie” nie jest wyjątkiem. Z pewnością warto zapoznać się z choć jedną powieścią autorki. Jest ona obdarzona wielką wyobraźnią, co w połączeniu z wspaniałym stylem, sprawia, że każdy z jej tytułów, może stać się mistrzostwem.
Pociąg na trasie Stambuł – Calais jest wypełniony po brzegi. Ani jedno miejsce nie pozostało puste. Nocą, wpada on w zaspy śnieżne. W tym czasie w jednym z przedziałów, jeden z pasażerów zostaje zamordowany. Ma wiele ran od sztyletów, które zadane były z różnym temperamentem i siłą. Dziwną rzeczą jest fakt, że przedział zamknięty od środka. Każdy z pasażerów ma alibi, potwierdzone przez kogoś innego.
Rozwiązanie tej zagadki przypada detektywowi Herkulesowi Poriotowi. Nie jest to jednak łatwe zadanie, gdyż jedyna metoda to dedukcja. Z powodu braku środków można liczyć tylko na siłę własnego umysłu. Wszystko może być w ten sposób wyjaśnione, niestety zajmie to więcej czasu. Tego nie brakuje, ponieważ pociąg cały czas stoi w śniegu.
Herkules Poriot to niesamowita postać. Ma otwarty umysł, zauważa więcej niż przeciętni ludzie, nawet detektywi. Jego największą bronią jest inteligencja. Nie stawia niczego za pewnik, dzięki czemu cały czas rozpatruje nawet, wydawałoby się, oczywiste dowody i zeznania. Zdolność dedukcji, której można mu zazdrościć, sprawia, że wszystko wydaje się proste, jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy.
 „Morderstwo w Orient Expressie” wydaje mi się być bardziej powieścią detektywistyczną niż kryminałem, w porównaniu do innej książki Agathy – „I nie było już nikogo”. Wątek dobierania jako podejrzanych osób, które znajdują się na miejscu zbrodni, z którego – ze względu na warunki nie do przewidzenia – nie można się wydostać powtórzył się. Mimo tego, powieść nie była przewidywalna ani banalna.
Zaskakujące zakończenia są chyba domeną pani Christie. Kiedy wyjaśniane są motywy zbrodni i  sposób w jaki jej dokonano. Rozwiązanie przez chwilę przemknęło mi przez myśl, jednak błyskawicznie je odrzuciłam, uznając za absurdalne. Jednak czyż nie każda zbrodnia jest absurdalna?
Język nie jest wyszukany, ale jego prostota idealnie opisuje sytuację. Ciekawym pomysłem było również podzielenie powieści na trzy części: Fakty, Zeznania oraz Herkules Poriot siada wygodnie i rozmyśla. Podobała mi się chronologia wszystkiego. Zanim zaczniemy rzucać podejrzenia, możemy trochę poznać bohaterów.
Chociaż nieczęsto sięgam po kryminały, ta książka naprawdę mnie wciągnęła. To już druga pozycja tej autorki, którą przeczytałam i choć pierwsza podobała mi się bardziej, ta również zajęła mnie na dwie godzinki. Christie nie zawiodła i wydaje się, że nigdy nie zabraknie jej pomysłów.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Book Trotter.

1 komentarz:

  1. Zachęciła mnie recenzja. Świetny blog :) Obserwuję
    Zapraszam do siebie:
    recenzjex3.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...