poniedziałek, 20 sierpnia 2012

"Ocaleni. Życie, które znaliśmy" Susan Beth Pfeffer


Tytuł: Ocaleni. Życie, które znaliśmy
Autor:

Wydawnictwo: Jaguar
Ocena: 8/10

"Na wschodnim wybrzeżu dochodzi do powodzi. Nie sposób ustalić liczby ofiar, nie działają satelity komunikacyjne, nie działają linie telefoniczne."

Po zderzeniu asteroidy z księżycem ludzie zaczynają panikować.
W supermarketach w zastraszającym tempie zaczyna brakować produktów, uczniowie przestają chodzić do szkoły. Przyjaciele tracą ze sobą kontakt, każdy zaczyna martwić się przede wszystkim o siebie i swoją rodzinę.W radiu zamiast audycji puszczane są listy zmarłych, coraz dłuższe mimo tego, że lekarze pracują do ostatniej chwili. Kto odszedł dziś? Miła sąsiadką czy największy wróg, a może członek rodziny? Ludzie giną przez... Księżyc? Najprostsza wymówka, ale przecież to nie on chwyta za nóż. Niezorganizowanie? Kolejne epidemie? Głód? Zimno?
Kto wie skoro tak ciężko nawiązać kontakt ze światem zewnętrznym.
Chrześcijanie modlą się o lepsze jutro i wybaczenie, bo przestają żyć według swoich zasad. Pastor nie chce dzielić się zapasami, które przynoszą mu wierni. Nikt już nie pomoże biednemu, bo teraz nie wiadomo czego oczekiwać jutro.
Matka zostaje zmuszona, by wybrać dziecko, które ma największe szanse na przeżycie, poświęcając przy tym resztę i samą siebie głodując, marznąc i pracując ponad siły.

Jak ty zachowałbyś się w obliczu zarazy?Zaletą tej pozycji jest prosty język, który nie ujmuje zdolnościom pisarskim autorce.  Widać u niej duży potencjał i szansę na ciekawe rozwinięcie powieści. Od razu przywiązujemy się do bohaterów, żyjemy ich emocjami i widzimy jak się zmieniają. Ciekawym zabiegiem było podzielenie książki na cztery części - każda opisuje inną porę roku.

Jest to jeden z ciekawszych tytułów tego gatunku, warty uwagi.

1 komentarz:

  1. Słyszałam o tej książce, jak będę miała okazję to z chęcią po nią sięgnę. Zapraszam do mnie: kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...