czwartek, 19 lipca 2012

"Lewiatan" Scott Westerfeld


Tytuł: Lewiatan
Autor:
Wydawnictwo: Rebis

"Lewiatan" otwiera trylogię, w której, w alternatywnej przeszłości, rozgrywa się I Wojna Światowa. Autor, nawiązując do faktów historycznych rozpętał tę wojnę śmiercią rodziców głównego bohatera - serbscy rewolucjoniści zabili spadkobiercę tronu Austro-Węgier i jego żonę. Ich syn, książę Alek ucieka przed zamachowcami używając bojowej maszyny kroczącej. Spotyka on Deryl, zbyt dziewczynę udającą chłopca, by wstąpić do brytyjskich Sił Powietrznych. Od tej pory dwie równolegle toczące się historie łączą się. Jednak czy znajdą w sobie wystarczająco dużo humanitaryzmu, by pomóc wrogom?

Europa podzielona jest na chrzęstów i darwinistów. Jest też kilka państw neutralnych.

Chrzęsty -  Niemcy i Austro-Węgry - wykorzystują maszyny bojowe o wielu odnóżach, by pokonać swoich przeciwników.
Darwiniści - Wielka Brytania, Francja i Rosja - polegają na genetycznie modyfikowanych, dzięki odkryciu DNA zwanego nićmi życia, żywych organizmach.
Która z technologii okaże się lepsza i niezawodna? Co będzie jeśli je połączyć? Tego wszystkiego dowiemy się z tej powieści!

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Zachwycił mnie serią "Brzydcy", której akcja dzieje się w przyszłości.
W tej powieści jest bardzo dużo nawiązań do wydarzeń prawdziwych o czym możemy przeczytać na ostatnich kilku stronach. Nauka przez rozrywkę!
To druga pozycja steampunk'owa z jaką mam do czynienia, ale tu nurt ten jest bardziej wyczuwalny, a na pierwszym planie są maszyny. Chociaż początkowo obawiałam się nudnych opisów, pan Westerfeld zaskoczył mnie i tak zgrabnie oplatał szybką akcję określeniami i wizjami kolejnych maszyn czy stworzeń, że było to wręcz niezauważalne. Ładne czarno-białe ilustracje działał pobudzająco na wyobraźnię i pomagały jej.

Polecam powieść wszystkim, którzy uwielbiają ten nurt stylistyczny, a także osobom chcącym przekonać się czym on właściwie jest. "Lewiatan" pewnością dobrze oddaje naturę tej odmiany fantastyki.

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...