poniedziałek, 18 czerwca 2012

Tytuł: Dziewczyna Ameryki 2. Pierwszy krok 
Autor:
Wydawnictwo: AMBER
Ocena: 5/10
Książka lekka, przyjemna. Pokazuje, że seks nie powinien być tematem tabu. Jednak forma w jaki ujęła to autorka pozostawia wiele do życzenia.
Główna bohaterka myśli tylko i wyłącznie o jednym, ma mentalność rozchwianej emocjonalnie 13-latki, która w każdym zdaniu doszukuje się podtekstów. Jej chłopak zapytał o wspólny wyjazd, a ona pomyślała, że to zachęta do seksu. Sądzi, że używa on szyfru i dla przykładu zdanie "Mama chce wiedzieć jakiego indyka ma zamawiać" skojarzyło jej się z prezerwatywami! Ponadto, nastolatka w jej wieku - szesnaście lat - nie powinna być przerażona widokiem pianki plemnikobójczej czy rozmowami o, o, o... tym.
Co do stylu autorki, nie jest wybitny, bo jest to powieść dla nastolatek. Nie wiem co sądzić o niektórych błędach lub raczej niedopracowaniach stylistycznych, takich jak "najbardziej ulubiony". Może to wina tłumaczenia?
Coś co naprawdę wyprowadzało mnie z równowagi to tłumaczenie słów do egzaminu SAT. Nieunikniony - nawet dzieci z podstawówki rozumieją takie wyrazy.
Nie podobały mi się również listy "10 rzeczy". Brzmiały one płytko i co najmniej banalnie, najchętniej ominęłabym je.
Pomimo, że główna bohaterka nie grzeszyła inteligencją, można było w jakiś sposób ją zrozumieć. Ten strach przed pierwszym razem, całe zamieszanie. Pojawiła się otoczka czczenia dziewictwa i traktowanie stracenia go, jako jeden z najważniejszych życiowych decyzji. Po części tak jest, ale nie waży to, aż tak, by zmienić całe dotychczasowe życie.
Autorka poruszyła temat seksu, w sumie pisała tylko o tym. Zabrakło humoru i nieco bardziej rozbudowanej fabuły. Mimo tego polecam nastolatkom na dłużące się popołudnie czy czekanie w kolejce do dentysty.

1 komentarz:

  1. Dawno czytałam tą książkę, ale zgadzam się z twoją opinią. Nic szczególnego, fajna na jeden wieczór (:

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...