niedziela, 17 czerwca 2012

"Alchemik" Paulo Coelho

Tytuł: Alchemik
Autor:

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Ocena: 7/10
To nie jest moje pierwsze spotkanie z Coelho, ale uważam, że "Alchemik" to jedna ze słabszych jego książek. Może dlatego, że nie wierzę w nieograniczoną moc Wszechświata i uważam, że człowiek jest kowalem swojego losu. Może po prostu te słowa do mnie nie przemówiły. Mimo tego daję wysoką notę.

Kilka fragmentów, do których chciałabym się odnieść.

„I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.” *

Ten cytat widziałam już wcześniej, na płycie jednego z moich ulubionych zespołów - Łez. Udało im się, wydali płytę, mają wielu fanów. Musieli mieć szczęście i gorąco pragnąć. Jak więc można nie wierzyć w coś popartego dowodami? Mimo wszystko ten fragment był jednym ze znielubionych.

"Tajemnica Szczęścia jest ukryta w tym, by widzieć wszystkie cuda świata i nigdy nie zapomnieć o dwóch kroplach oleju na łyżce" **

Opowieść o chłopcu zwiedzającym pałac z łyżką, na której były dwie krople oleju. Tak bardzo starał się ich nie rozlać, że nie czerpał radości z wycieczki. Warto więc pamiętać o ważnych rzeczach w naszym życiu, ale też cieszyć się nim i nie pozwolić, by sprawy ważne przesłoniły wszystkie inne.

"Pamiętaj, byś zawsze wiedział jasno, czego pragniesz" ***

Moim zdaniem to jest w marzeniach najtrudniejsze - określenie ich. Jeśli mamy już cel możemy zacząć szukać drogi, lecz nie możemy myśleć o podróży jeśli nie mamy pojęcia dokąd idziemy, traci bowiem ona sens.

"Kto (...) żyje wędrówką, wie dobrze, że zawsze nadchodzi taka chwila, kiedy trzeba odejść." ****

Niestety, jeśli chcemy coś zacząć musimy skończyć z innymi sprawami lub dalej zajmować się nimi, zapominając o marzeniach.

"(...) jedz wtedy, gdy jest pora posiłku, a kiedy wybija godzina marszu, idź." *****

Wszystko ma swój czas, powinniśmy zajmować się jedną, najważniejszą dla nas sprawą, a inne odłożyć na później lub porzucić zupełnie, bo nie da się robić wielu rzeczy na raz.

"- Jeśli są to rzeczy dobre, to będą miłą niespodzianką, a jeśli są to rzeczy złe, będziesz cierpiał, zanim nadejdą" ******

Po co chcemy poznać naszą przyszłość? Nie wiem. Ale ludzie chodzą do wróżek, stawiają sobie tarota, czytają horoskopy. Według mnie przyszłość to zagadka, a one są intrygujące, bo pozostają nieodgadnione. Tak jak było napisane wyżej - wszystko ma swój czas.

"Kto żyje Własną Legendą, wie wszytko, co wiedzieć powinien. I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką." *******

O tak, często jest on tak potężny, że nawet nie próbujemy. Dlaczego? Co powiedzą inni? A co ja sam będę o sobie myślał jeśli nie uda mi się zdobyć mojego celu?

„Jestem starym zabobonnym Arabem i wierzę w porzekadła ludowe. Jedno z nich mówi, że wszystko, co zdarza się raz, może już nie przydarzyć nigdy więcej, ale to co zdarza się dwa razy, zdarzy się na pewno i trzeci.” ********

To bardzo mi się spodobało i nie jest tu potrzebne żadne wyjaśnienie. Jeśli coś zdarza się kolejny raz przestaje być przypadkiem.

"(...) pozwoliła mu zrozumieć, że Miłość nie musi wcale odwodzić człowieka od jego własnej legendy"

To tyczy się nie tylko miłości, ale także wszystkiego innego. Nic nie jest w stanie przeszkodzić marzeniom i owszem, czasem trzeba poświęć siebie, Miłość, czy pieniądze, ale to kwestia wyboru.

„To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.”

„Obawiam się, że kiedy moje marzenie się ziści, nie będę już miał w życiu żadnego innego celu.”

Te dwa cytaty dotyczą tego samego. Najbardziej podobał mi się kupiec, który chciał pojechać do Mekki, ale nigdy nie pomyślał, że to możliwe. Kiedy więc otworzyła się przed nim taka perspektywa musiał być przerażony, bo nie robił nic by marzenie się spełniło, wcale tego nie pragnął. Dopóki pozostawało to w strefie chęci było bezpieczne. Marzenia nie wymagają opuszczenia domu, niebezpiecznej wędrówki. o prostu są i dają szczęście oraz uczucie, że do czegoś dążymy. Kiedy udałoby się zrealizować cel... co potem? Wyznaczyć następny? I tak w kółku w strachu o bezcelową egzystencję? Ta część poruszyła mnie najbardziej. Mocniej niż „Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.”, która to sentencja zdobyła serca ponad tysiąca czytelników.

Na pewno sięgnę po pozostałe, mam nadzieję wszystkie, książki Coelho, gdyż oprócz dostarczania rozrywki każą myśleć, a nie tylko bezwiednie wodzić wzrokiem po kartkach książki.____________________________________________

* str. 37

** str. 48

*** str. 76

**** str. 98

***** str. 119

****** str. 132

******* str. 175

******** str. 191

2 komentarze:

  1. Podobają mi się te cytaty. Znalazłam kiedyś taki inny, o wietrze, też był piękny. Zapraszam do przeczytania moich recenzji: http://kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...